You are currently viewing Skuteczne osuszanie ścian i fundamentów

Skuteczne osuszanie ścian i fundamentów

Konieczność przeprowadzenia osuszania, jak również typ zawilgocenia budynków ustalona powinna być przez technika lub osobę profesjonalną, która wykonuje pomiar wilgoci, temperaturę powierza, a także stan warstwy izolacyjnej.

Sposoby osuszania murów i fundamentów

osuszanie ścianPo dokonaniu dokładnych oględzin, wskutek wyników dokonanych pomiarów fachowiec dobrać powinien odpowiedni rodzaj praw naprawczych, jak i technologię jaką będzie się posługiwać. Ważnym aspektem jest także to, jaka izolacja została użyta do uszczelnienia poszczególnych warstw budynku. Osuszanie murów dobrane powinno być do rodzaju zawilgocenia ścian, jak i fundamentów. Dokonać tego powinno się w jak najkrótszym odstępie czasu od zauważenia wilgoci w budynku, ponieważ zalana warstwa izolacyjna trwać swoje właściwości, a mokre mury spowodować mogą powstanie niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia grzybów oraz pleśni. Jak zauważyć fakt, iż w naszym domu wystąpiła wilgoć? W powietrzu będzie wyczuwalna woń zgnilizny, a na ścianach pojawić się mogą mokre plamy oraz miejsca zajęte pleśnią. Innymi objawami zawilgocenia jest także tak zwane zasolenie oraz destrukcja murów, która jest najbardziej widocznym i najpoważniejszym efektem działania wilgoci. Metod osuszania jest wiele, dzielą się one na metody inwazyjne oraz bezinwazyjne. Udane osuszanie murów wykonane może być za pomocą obydwu rodzajów metod, w zależności od stopnia zawilgotnienia oraz jego przyczyny.

osuszanie murówJednym z najskuteczniejszych sposobów walki z wilgocią są mikrofale. Sposób ten przeznaczony jest przede wszystkim do pomieszczeń takich jak budynki po zalaniach, zabytki, piwnice, mieszkania w kamienicach. Mikrofale usuwają skutki i przyczyny zawilgoceń obiektów oraz skutecznie pozbywają się pleśni oraz grzybów. Woda, która przebywa wa danym pomieszczeni już jakiś czas, a nawet kilka dni powoduje całkowite nasikanie kapilar w przegrodach. Samoistny proces wysychania budynku trwać może nawet kilkadziesiąt miesięcy, kilka lat, więc warto skorzystać z pomocy urządzeń, jak i profesjonalistów zajmujących się osuszaniem budynków, jak i poszczególnych pomieszczeń. Mikrofale to sposób opierający się na absorbowaniu energii promieniowania. Wnikają one w głąb materiałów nieprzewodzących, jakimi są cegły, beton lub pustak. Woda, jak zebrała się w ścianach doskonale pochłania energię wytworzoną przez mikrofale kilka tysięcy razy bardziej niż materiał niezawilgotniały. W skutek wnikania fal w mokre powierzchnie cząsteczki wody w niej zawarte są wprawiane w mikro drgania i w następstwie tego występuje zjawisko tarcia.

Tarcie wytwarza ciepło, co skutkuje parowaniem wody i wydostawaniem się pary wodnej na zewnątrz. Metody, jakie zastosować można oprócz mikrofal to na przykład iniekcja, kondensacja lub absorpcja. Jednak dwie ostanie metody mają działanie podobne do siebie i użytkować ich można w sposób zamienny.