You are currently viewing Sterowanie wentylacją mechaniczną

Sterowanie wentylacją mechaniczną

W związku z rozwojem technologii, nowoczesne rozwiązania pojawiają się w każdej branży. Nic więc dziwnego, że nie ominęło to branży wentylacji. W przypadku starego budownictwa, mieliśmy do czynienia z wentylacją grawitacyjną.

Technologia sterowania rekuperatorami

wentylacja mechanicznaDziś, w nowo budowanych obiektach, najczęściej wykorzystuje się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Na temat jej zalet wiele już powiedziano – wymienia się tu przede wszystkim ekonomię, wygodę oraz pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Warto jednak zagłębić się w temat. Ciekawą sprawą jest to, w jaki sposób można sterować taką wentylacją mechaniczną. W przypadku tej grawitacyjnej, nie było to możliwe. Powietrze docierało do nas, kiedy chciało, i było to zależne od różnicy temperatur zewnętrznej i wewnętrznej. Tymczasem sprawdzona wentylacja mechaniczna z Poznania pozwala nam na samodzielną kontrolę cyrkulacji powietrza! Dzięki ręcznym sterownikom, możliwe jest ustalenie konkretnego trybu pracy rekuperatora, dostosowanego do naszej aktywności. Najnowsze urządzenia pozwalają nawet redukować poziom hałasu – jeśli jesteśmy w domu, możemy ustawić rekuperator na tryb cichy. Gdy zaś wyjeżdżamy, nic nie stoi na przeszkodzie przed tym, aby pracował głośniej. Ale nie tylko samodzielnie możemy decydować się na konkretny tryb pracy, możemy też zaufać urządzeniu – i zdecydować się na jego działanie automatyczne, które możliwe jest dzięki wmontowaniu czujników CO2 oraz wilgotności.

wentylacja mechanicznaUrządzenie samodzielnie kontroluje parametry powietrza i na tej podstawie ustala intensywność cyrkulacji. Jeżeli z kolei posiadamy już system inteligentnego domu – możemy podłączyć urządzenie pod jego sterowniki. Sterowanie elektroniczne sprawia, że możemy zredukować zużycie prądu, zmniejszać obroty i tak dalej. Same zalety. Ale oczywiście nie tylko system sterowania jest tu istotny. Wielu ludzi decyduje się na tego typu wentylację także dlatego, że kanały wentylacyjne mogą być poprowadzone w różny sposób – nie tylko po suficie, ale i w warstwach podłogowych. W ten sposób możemy bez problemu zachować estetykę przestrzeni. Ponadto kanały te mogą być stosowane także w domach pasywnych – producenci zapewniają bowiem, że wentylacja mechaniczna jest energooszczędna i dzięki niej możemy generować nawet pewne oszczędności. Nie tylko jeśli chodzi o zużycie prądu, ale i ogrzewanie domu.

Rekuperator posiada bowiem opcję odzysku ciepła – a jej efektywność wynosi nawet 95%. Z pewnością nawet osoby najbardziej wymagające mogą mieć problem ze znalezieniem wad tego systemu wentylacji.