You are currently viewing Szczelność maszyn i urządzeń – jak ją zapewnić

Szczelność maszyn i urządzeń – jak ją zapewnić

Niedoceniany, ale naprawdę ważny element – to uszczelki. Stosowane są w każdej branży, zarówno w przemysle petrochemicznym, energetycznym, farmaceutycznym, jak i wodociągowym i gazowym. Szeroki wybór uszczelek proponowany przez producentów, może sprawić, że nie będziemy wiedzieli, który z proponowanych rodzajów sprawdzi się w przypadku konkretnej maszyny.

Uszczelki płaskie są ważne

Uszczelki płaskieDo wyboru mamy w końcu między innymi uszczelki uniwersalne do połączeń kołnierzowych, uszczelki, które pozwolą pokryć całą powierzchnię kołnierza, jak i uszczelki, które można stosować jedynie w połączeniach tulei kołnierzowych lub metalicznych. A to tylko kilka rodzajów – jest ich oczywiście o wiele więcej! Takie uszczelki płaskie z gumy są naprawdę ważne, poneiważ ich konstrukcja sprawia, że mogą zapobiegać wyciekom oraz emisji mediów w rurociągach. To właśnie one dbają o szczelność instalacji. Dodatkowo wybierając wysokiej jakości uszczelki, możemy liczyć na rzadszą konieczność napraw i wymiany eksploatowanych elementów, co wpłynie pozytywnie na wydajność oraz na koszty eksploatacyjne. Obok tradycyjnych uszczelek, pewną nowością są uszczelki profilowane. Wykorzystują one najnowsze technologie, które pozwoliły na połączenie uszczelki płaskiej z elementem O-ring, co umożliwiło na uzyskanie podwójnych właściwości.

Uszczelki płaskieStosując taką uszczelkę, powinniśmy wiedziec, że dzięki niej naciski w rurociągu będą przenoszone w inny sposób niż w przypadku uszczelki tradycyjnej. Tutaj obciążenia wywoływane przez siły osiowe będą przechodzić na sztywną, wybrzuszoną część uszczelki. Dzięki temu, że pierścień stalowy został zawulkanizowany, może on bez problemu przejąć występujące siły. Z kolei O-ring idealnie dostosowuje się do powierzchni danego kołnierza i to niemal od razu, nie jest przy tym potrzebny wcale wielki docisk. Tego typu uszczelki można więc z powodzeniem stosować nawet przy kołnierzach, które nie charakteryzują się zbyt dobrym stanem. Nie będzie problemu z ich uszczelnieniem, ponieważ O-ringi dostosują się także do nierównej, podniszczonej powierzchni. Jak widać, wszystko wskazuje na to, że tego typu uszczelki gumowe dzięki zastosowaniu połączenia dwóch technologii, jak najlepiej spełniają swoją rolę i idealnie sprawdzą się we wszystkich gałęziach przemysłu.

Dzięki nim nie jest konieczne tłoczenie rowków w kołnierzach, co prowadziło do zwiększania kosztów. W dodatku możliwość kompensowania niewielkich odchyleń kątowych sprawia, że te uszczelki gumowe z O-ringiem zyskują zdecydowaną przewagę nad zwykłymi uszczelkami.