You are currently viewing Sztuka ludowa we współczesnych wnętrzach

Sztuka ludowa we współczesnych wnętrzach

Wbrew pozorom, sztuka ludowa czy inspirowane nią elementy mogą się znakomicie wpasować we współczesne wnętrza, których prostota i minimalizm stworzą odpowiednio tło dla żywych barw i wzorów.

Sięganie do sztuki ludowej ma w Polsce tradycję liczącą już ponad wiek: w latach 1901-1914 członkowie Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana aktywnie propagowali inspiracje twórczością ludową w projektowaniu przedmiotów użytkowych. W roku 1926 r. tę ideę podchwyciła spółdzielnia artystów plastyków Ład, która, działając do lat dziewięćdziesiątych, miała spory wpływ na polskich projektantów w XX wieku.

Inspiracje sztuką ludową i przedmioty – ręcznie wykonane bądź stylizowane – to głównie wzory na obiciach i poszewkach, talerze, kubki, miski i inne naczynia, ramki, skrzynie, obrusy, serwety, woreczki, ludowe pająki czy kilimy. Na tych przedmiotach pojawiają się kujawski haft, łowickie paski, kurpiowskie wycinanki, góralskie róże, obecna jest także kujawska ceramika.

Poza tradycyjnymi materiałami, takimi jak drewno, glina, wełna, len i papier, wykorzystywany jest również jedwab czy porcelana, wszystko zależy od tego, czy przedmiot jest maksymalnie stylizowany na autentyczny, czy stanowi jedynie luźna interpretację tradycji.

Bogate ludowe wzory i kolory najlepiej wyglądają na jednolitych tłach, na których mogą zabłysnąć i w pełni pokazać swój urok. Pięknie ożywiają monotonne ściany i meble, i stanowią w jakimś stopniu świadectwo pamięci o tradycyjnej sztuce i kulturze.

haftowane serwetki

kwiaty

kwiaty