You are currently viewing Wiercenie studni – ostatnio bardzo popularne

Wiercenie studni – ostatnio bardzo popularne

W ciągu ostatniej dekady budownictwo i przemysł przeżyły prawdziwy rozkwit. Trudno wręcz wskazać inną dekadę, która tak dynamicznie się rozwinęła i wprowadziła w życie podobną ilość nowoczesnych rozwiązań. W ostatnich latach do głosu doszła przede wszystkim energooszczędność, ekologia i funkcjonalność.

Wiercenie studni – o czym należy pamiętać?

wiercenie studniWidać to na każdym kroku. Istotna zmiana zaszła w architekturze wnętrz, formach ogrodzeń ale także sferach dotyczących funkcjonowania całego budynku. Popularne stały się chociażby studnie głębinowe oraz ściśle związane z nimi przydomowe oczyszczalnie ścieków. Na wiercenie studni decyduje się coraz więcej właścicieli domków jednorodzinnych – szczególnie z okolic Małopolski, gdzie urodzajne gleby umożliwiają dotarcie do głębokich, czystych źródeł wody. Do jej jakości przykładamy coraz większą wagę, stosując stacje uzdatniania wody i różnego rodzaju filtry. Decydując się na wiercenie studni w małopolsce należy pamiętać o konieczności jej odżelaziania i odmanganiania, a niekiedy też zmiękczania. Zabiegi te umożliwiają uzyskanie znacznie smaczniejszej i zdrowszej wody niż ta z miejskich wodociągów. Biorąc pod uwagę cenę, studnie głębinowe są dosyć kosztowną inwestycją, która mimo wszystko zwraca się po kilku latach dzięki niskim kosztom eksploatacji. W tym miejscu warto wrócić do tematu przydomowych oczyszczalni ścieków i szamb ekologicznych. Są one niezbędne gdy wiercimy studnie głębinowe, a różni je głównie cena. Szambo jedynie magazynuje ścieki, co wiąże się z koniecznością regularnego – i kosztownego – opróżniania go. Mimo wszystko jedno i drugie rozwiązanie jest dosyć popularne ostatnimi laty. Gdyby nie fakt, że przydomowa oczyszczalnia ścieków zajmuje wiele miejsca, to z pewnością przeważałaby na terenie polskich gospodarstw. Innym, zajmującym znacznie mniej miejsca (i znacznie popularniejszym) rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne. Na przestrzeni ostatnich lat wiele przybyło ich na dachach firm i domków. Charakteryzują się łatwym montażem, jednak ilość energii, jaką są w stanie pozyskać jest znacznie mniejsza niż to na początku zakładano. Mimo wszystko odpowiednia ilość potrafi zrekompensować utratę około ¼ ogólnej elektryczności zużywanej przez przeciętne gospodarstwo w skali roku. Z podobnym sceptyzmem spotykają się pompy ciepła, których opłacalność często poddawana jest wątpliwości.

Przede wszystkim przy tych urządzeniach konieczne są odwierty pod pompy ciepła, co czyni całą inwestycję kosztowną i problematyczną. Wiele osób decyduje się jednak na wspomniane rozwiązania mimo ryzyka z nimi związanego i niepewnej przyszłości. Trudno jednak wykluczyć, że będą one sukcesywnie ulepszane, co z pewnością jeszcze powiększy grono ich entuzjastów.