You are currently viewing Wyposażenie stolarni – wentylator do trocin

Wyposażenie stolarni – wentylator do trocin

Praca w stolarni czy w tartaku jest ciężka. Nie tylko fizycznie, ale też ciężka dla płuc pracowników. To oni bowiem muszą każdego dnia wdychać pyły powstające podczas procesu obróbki drewna. Na szczęście istnieje sposób na uniknięcie negatywnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka.

Wentylatory o solidnej konstrukcji

wentylatory do trocinWystarczy zastosować odpowiednie systemy odpylania. Wśród ich elementów koniecznie powinny znaleźć się dobre wentylatory do trocin. Obecnie oferta producentów w tym zakresie jest naprawdę szeroka. Spójrzmy na przykład na wentylator, który posiada samooczyszczający się wirnik. Jest to rozwiązanie niezwykle pożyteczne i bardzo dobrze wpływa na wydajność urządzenia. Dobry silnik pozwala na wydajną pracę, zaś wykonanie urządzenia ze stali malowanej proszkowo sprawia, że jest ono odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Jeżeli zdecydujemy się na takie wydajne wentylatory do trocin pamiętajmy jednak, że ich wzmocniona, solidna konstrukcja, nie zapobiega wszelkim awariom czy usterkom. Powinniśmy mieć na uwadze to, że urządzenia mogą pracować tylko w określonej temperaturze! Zakres jest szeroki – bo od -15 st. C do +40 st.C, jednak uważajmy, aby nie włączać urządzenia w temperaturze skrajnej, gdyż to może doprowadzić do uszkodzenia.

wentylatory do trocinNa szczęście w naszej strefie klimatycznej takie skrajne temperatury należą do rzadkości. Właściwie w ogóle nie występują, dlatego nie mamy się czym martwić. Taki pojedynczy wentylator może być zamontowany bezpośrednio do urządzenia, na przykład do obrabiarki – to możliwe dzięki specjalnemu przewodowi elastycznemu, który dostarcza nam producent wraz z urządzeniem. Do produkowania takich przewodów stosuje się specjalne, trudno ścieralne materiały, co umożliwia długoletnią, bezproblemową eksploatację takiego systemu. Jeżeli zdecydujemy się na taki wentylator do trocin, pamiętajmy, że jego instalacja nie jest wcale taka prosta i osoba niedoświadczona nie powinna podejmować się tego typu działań. Konieczna jest osoba z odpowiednimi kwalifikacjami, gdyż przeprowadzane będzie podłączenie elektryczne. Podłączenie do sieci wymaga zaś zastosowania odpowiednich zabezpieczeń. Ponadto przy pierwszym uruchomieniu trzeba kontrolować kierunek obrotów silnika, do czego też jest potrzebne wsparcie osoby biegłej w tym temacie.

Przy montażu zaś powinniśmy pamiętać o tym, aby nie tworzyć zbędnych kolan i załamań w przewodzie, powinien być on poprowadzony możliwie najprostszą drogą, gdyż wówczas ograniczymy straty ciśnienia. O wielu rzeczach trzeba pamiętać, dlatego najlepiej powierzyć instalację profesjonalistom.