You are currently viewing Zakres prac realizowanych podczas wiercenia studni głębinowych

Zakres prac realizowanych podczas wiercenia studni głębinowych

Wiercenie studni głębinowych z pewnością należy do czynności, których nie jesteśmy w stanie wykonać na własną rękę. Otwory wiertnicze służące do poboru wody sięgają kilkudziesięciu metrów, a więc ich wykonanie wymaga specjalistycznego sprzętu oraz odpowiedniej wiedzy. Dlatego, kiedy podejmujemy się wykonania na swojej działce niezależnego punktu czerpania wody użytkowej konieczne jest wynajęcie specjalistów.

Wiercenie studni specjalistycznym sprzętem

wiercenie studniJakim zakresem prac zajmują się przedsiębiorstwa geotechniczne? Pierwszym etapem prac jest wykonanie badań geologicznych oraz niezbędnej dokumentacji projektowej. W zależności od warunków gruntowo-wodnych oraz rodzaju inwestycji, ustala się długość przeprowadzania tego rodzaju prac. Firmy oferujące profesjonalne wiercenie studni zwykle dysponują specjalistycznym sprzętem, który bez ingerencji w podłoże pozwala ustalić, na jakiej głębokości znajdują się wody gruntowe. Na niektórych terenach może okazać się, że zwierciadło wody gruntowej znajduje się zbyt głęboko by wykonać studnię. Właśnie dlatego etap ten jest tak istotny – geotechnicy pomagają w znalezieniu najlepszego miejsca na wykonanie odwiertów. Po przygotowaniu projektów i uzyskaniu odpowiednich zgód z urzędów rozpoczyna się etap drugi, czyli wykonanie studni. Używa się do tego profesjonalnego sprzętu geologicznego.

wiercenie studniPo zakończeniu prac wiertniczych zabezpiecza się otwór i przeprowadza się próbne pompowania, podczas których konieczne jest pobranie próbek wody do badań laboratoryjnych. Jeśli woda okaże się zdatna do użytku, wtedy firma rozpoczyna uzbrajanie studni. Rozumie się przez to montaż niezbędnych do wypompowania i wykorzystania wody urządzeń, takich jak pompy, rurociągi tłoczne czy głowice. Etapem trzecim jest zabezpieczenie naziemnej części punktu poboru wody. Obudowa studni może być monolityczna lub prefabrykowana, a jej zadaniem jest uniemożliwienie osobom trzecim dostania się do urządzeń oraz ochrona studni przed zanieczyszczeniami, które może transportować na przykład silny wiatr. Na zakończenie prac wykonuje się dokumentację powykonawczą, w której dokładnie określa się lokalizację otworu wiertniczego. Można uznać, że realizowane przez firmę geologiczną prace są kompleksowe.

Jest to bardzo duża zaleta dla inwestora, ponieważ nie musi on niepokoić się o kolejne etapy prac. Jednak aby było to możliwe konieczne jest znalezienie takiego przedsiębiorstwa, które oferuje tak szeroki zakres usług. Zwykle są to większe firmy, które zatrudniają specjalistów z branży geologicznej, hydrogeologicznej oraz inżynierów znających się na budowie studni.