You are currently viewing Zalety dbania o środowisko

Zalety dbania o środowisko

W dzisiejszych czasach, jak nigdy trzeba zwracać uwagę na środowisko. Zaczynając od gaszenia światła, po segregację śmieci, na używaniu naturalnych i ekologicznych produktów kończąc. Dbanie o przyrodę staje się modne, ale jest przede wszystkim potrzebne. Dobrym tego przykładem są ostatnio powszechne wymiany pieców, na te produkujące mniej pyłów oraz bardziej wydajne energetycznie.

A może przydomowa oczyszczalnia ścieków?

oczyszczalnia chemicznaTaka decyzja poprawia jakość powietrza, dzięki czemu wpływa pozytywnie na zdrowie okolicznych mieszkańców. Jednym z ekologicznych problemów do rozwiązania są także ścieki. Co zrobić, aby nie były problemem dla otoczenia oraz jak lepiej nimi gospodarować? Odpowiedź na te pytania to oczyszczalnia ścieków.  O ile mieszkaniec miasta jest podłączony do sieci kanalizacyjnej, to mieszkaniec domu niekoniecznie. Jeżeli mieszka jeszcze w granicach miasta, często nadal mieści się w obrębie infrastruktury. Jeżeli nie jest jednak wymagane podłączenie do kanalizacji, wtedy takie domostwo posiada swoje własne szambo. Większość szamb w Polsce może nie być ekologiczna – często zdarzają się nieszczelności oraz wbudowane odpływy, co powoduje uciekanie części nieczystości do gleby. Dodatkowo taki zbiornik należy regularnie opróżniać, usługa ta sporo kosztuje. Jeśli w gospodarstwie domowym żyje duża rodzina, to szambo zapełnia się 2–3 razy do roku. W przypadku, kiedy jego wielkość nie jest dostosowana do potrzeb użytkowników – wtedy nawet i częściej.

oczyszczalnia chemicznaJest to źródłem sporych, regularnie pojawiających się kosztów, dlatego warto zastanowić się, czy problem nie rozwiązałaby przydomowa oczyszczalnia chemiczna. Oczyszczalnia przydomowa działa na podstawie dwóch procesów. Podczas pierwszego odbywają się procesy fermentacji w środowisku beztlenowym – dzięki temu nieczystości rozpadają się do substancji rozpuszczalnych w wodzie. Drugi proces przebiega już w środowisku tlenowym i pozwala na przefiltrowanie i końcowe oczyszczanie wody pościekowej. Na końcu produktem głównym jest woda bezpieczna dla gleby. Jedyne o czym należy pamiętać to regularne czyszczenie filtrów – zależnie od rodzaju co kilka miesięcy do pół roku. Osadniki również należy opróżniać, ale jest to czynność wykonywana mniej więcej co 3 lata. Z biegiem lat zmienia się pogląd na sposób życia – człowiek coraz bardziej chce dbać o naturę. Zachowanie proekologiczne jest ważne nie tylko obecnie, lecz przede wszystkim odgrywa kluczową rolę w budowaniu bezpiecznej przyszłości. Funkcjonowanie bez czystego powietrza, dostatku wody i zdrowej gleby, która odżywia roślinność jest niemożliwe.

Należy maksymalnie zadbać o to, aby działalność człowieka wywierała jak najmniejszy wpływ na środowisko. W myśl tego stwierdzenia, warto nie tylko segregować odpady czy oszczędzać wodę. Jeżeli posiada się taką możliwość, przydomową oczyszczalnią chemiczną można zdziałać o wiele więcej niż przeciętny mieszkaniec naszej planety.