You are currently viewing Zalety stosowania płyt PIR w halach stalowych

Zalety stosowania płyt PIR w halach stalowych

Budownictwo szkieletowe nie należy do najprostszych zadań, jakie są realizowane przez projektantów i wykonawców. Po pierwsze sam proces obliczeń konstrukcyjnych i doboru materiałów pod względem bezpieczeństwa konstrukcji jest niezwykle złożony i skomplikowany, a po drugie dopasowanie tych wszystkich elementów w taki sposób, aby spełniały pozostałe wymagania związane z budownictwem.

Płyta warstwowa podczas budowy

płyta warstwowa pirNa szczęście producenci materiałów budowlanych nie próżnują i na rynku ciągle pojawiają się coraz nowocześniejsze rozwiązania. Jednym z najczęściej stosowanych materiałów do wykonania ścian w halach szkieletowych jest płyta warstwowa PIR. Jeszcze do niedawna znacznie większą popularnością cieszył się jej odpowiednik – pianka PUR. Niestety był to materiał, który bardzo dobrze się palił, dlatego dzisiaj jest stosowany rzadziej i to w przegrodach, które nie muszą spełniać żadnych wymagań z zakresu ognioodporności konstrukcji. Płyta warstwowa PIR ma bardzo prostą budowę. Jest wykonana z lekkiego rdzenia z pianki poliuretanowej, który osiąga swoje właściwości dzięki dodaniu znacznie większej ilości izocyjanianu niż w przypadku pianek PUR. W przypadku płyt warstwowych okładzinę rdzenia stanowi blacha, którą można właściwie dowolnie malować.

płyta warstwowa pirNajczęściej strona zewnętrzna płyty ma zupełnie inną barwę i profilowanie niż ta wewnętrzna – wszystko jednak zależy od upodobań i gustu inwestora oraz architekta. Płyty warstwowe posiadają standardową wysokość, dzięki czemu ich układanie jest bardzo proste. W przypadku wymiaru podłużnego można skorzystać z oferty producenta i wybrać klasyczne 2,5 metrowe panele lub zamówić takie płyty, które będą idealnie wpasowywały się w rozpiętość słupów nośnych tworzących szkielet hali. Jednym ograniczeniem co do ich rozmiaru jest długość samochodu dostawczego, na którym będą transportowane elementy. Nie warto jednak wybierać elementów zbyt długich (np. obejmujących rozpiętość trzech lub czterech słupów), ponieważ kilkumilimetrowa warstwa blachy oraz rdzeń będą bardzo ciężkie i pojawi się problem z ich sprawnym montażem. Producenci opracowali także sposób łączenia poszczególnych płyt warstwowych PIR.

Specjalne profilowanie krawędzi i układanie elementów na „pióro i wpust” sprawia, że ściana uzyskuje bardziej jednolitą strukturę i nie tworzą się mostki termiczne, które są bardzo niepożądane w tego rodzaju konstrukcjach. Aby zamaskować szczeliny pionowe i wyeliminować podciekanie wody wykonuje się obróbki blacharskie, które często także tworzą ciekawy efekt wizualny.