You are currently viewing Zalety wentylacji z rekuperatorami

Zalety wentylacji z rekuperatorami

Nowoczesne budownictwo wykorzystuje najlepsze technologie w każdej dziedzinie, które pozwalają na uzyskanie energooszczędnego budynku. Coraz częściej zamiast klasycznej wentylacji właściciele nowo budowanych domów decydują się na systemy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.

Jak działają rekuperatory?

rekuperatoryTo dlatego, że systemy takie pozwalają zdecydowanie poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, nawet w tych, w których nie ma okien. Wydajne rekuperatory są niezbędne, jeśli chodzi o oczyszczenie powietrza z kurzu, pyłków, bakterii, wirusów oraz niepożądanych zapachów. Osoby, które po raz pierwszy słyszą o rekuperatorach, mogą zastanawiać się, jak działa taki system wentylacyjny. Otóż system taki składa się z kilku elementów – czerpni, kanałów wentylacyjnych i wspominanego już rekuperatora. Powietrze jest zasysane do kanałów wentylacyjnych poprzez czerpnię, a następnie przechodzi do rekuperatora. Urządzenie to, wyposażone w wymiennik ciepła (rekuperatory odznaczają się różnym stopniem odzysku ciepła – zależy on od rodzaju wymiennika), oddaje energię pochodzącą ze zużytego powietrza, temu dopiero napływającemu, które jest nawiewane do pomieszczeń. Świeże powietrze nie mieszka się ze zużytym, dlatego zawsze odznacza się wysoką jakością – ponadto jest ono filtrowane przez rekuperator, dzięki czemu można pozbyć się insektów i pyłu ze świeżego powietrza.

rekuperatoryW domu z systemem rekuperacji nie ma możliwości wystąpienia grzybów czy pleśni na ścianach. Ponadto system taki jest bezpieczny dla alergików, gdyż oczyszcza powietrze zarówno z alergenów, jak i z roztoczy. Decydując się na wentylacyjny system rekuperacyjny, możemy ograniczyć koszty inwestycyjne – rekuperacja sprawia, że okna nie muszą posiadać nawiewników, a urządzenia grzewcze mogą odznaczać się mniejszą mocą. Zaletą systemu rekuperacji jest to, że może być on montowany nie tylko w domu nowo budowanym, ale także w tym już zamieszkanym. W dodatku prace montażowe trwają naprawdę krótko – według producentów rekuperatorów, samo rozłożenie kanałów wentylacyjnych to raptem kilka dni, zaś montaż i uruchomienie rekuperatora to już tylko jeden dzień. Konserwacja urządzenia powinna odbywać się raptem raz na rok, częściej – co 2-3 miesiące – musimy wymieniać jedynie filtry powietrza. Jeżeli są intensywnie zabrudzone, należy koniecznie je wymienić.

Wentylacja rekuperacyjna, w odróżnieniu od grawitacyjnej, nie zależy od warunków pogodowych, nie ma więc możliwości wychładzania budynku jesienią czy zimą. Osoby, które zdecydowały się na rekuperację, bardzo często nie wyobrażają sobie powrotu do dawnego systemu wentylacyjnego.