You are currently viewing Zastosowanie balustrad a ich efektywność

Zastosowanie balustrad a ich efektywność

Projektując wystrój wnętrz kierujemy się głównie rozwiązaniami estetycznymi, które będą poprawiały nasz komfort z przebywania w danym miejscu, jednakże należy także często decydować się na takie elementy, które pozwalają zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom.

Balustrady wzbogacają i zabezpieczają

balustradyTak też jest w przypadku schodów czy balkonów, które mogą być niebezpiecznym elementem dla każdego człowieka, jeśli tylko nie zostaną odpowiednio wzbogacone o takie elementy jak balustrady. Mogą one występować w różnych wariantach, gdzie dzieli się je na pełne lub ażurowe konstrukcje, które mają za zadanie uchronić przed upadkiem. Często jednak poza zabezpieczaniem, wykorzystuje się je także jako element dodatkowej ozdoby domu. W gospodarstwach domowych najczęściej wykorzystywane są systemy balustrad, za których składanie można zabrać się samodzielnie, co wiąże się z dodatkowo niższym kosztem.

Sam montaż jest bardzo prosty ze względu na odpowiednio wykonane elementy mocowań, gdzie nawet dla standardowego domownika nie powinno być to żadnym problemem. Najpopularniejsze wśród pomorskich zabudowań, są balustrady ze stali nierdzewnej, które idealnie odnajdują się na płaszczyźnie prywatnego gospodarstwa, jak i w większym przedsiębiorstwie, czy centrum handlowym. W tym ostatnim przypadku na pewno odnajdziemy wiele różnych zabezpieczeń piętrowych, które umieszczane są idealnie na krawędziach. Przy schodach wykorzystuje się stal, ze względu na swoją wytrzymałość, jednak przy krawędziach pięter o wiele częściej można natknąć się na balustrady całoszklane, pozwalające na uzyskanie pełnego widoku zza niej. Nie muszą one jednak być przeźroczyste, ale mogą także występować w wersji matowej, która zasłania nieco otrzymywany widok, lub nawet w wersji grafitowej, z zaznaczonymi lekko elementami na szkle. Zazwyczaj są one złożone z jednej płyty szklanej, która chroni wszelkie mniejsze osoby lub elementy przed wypadnięciem. Nie należy się zamartwiać o dodatkową wytrzymałość takich balustrad, ponieważ są one najczęściej wykonane przy pomocy szkła hartowanego, których grubość może osiągać nawet do jednego centymetra. Są jednak w pełni zniszczalne, jeśli przyłożymy do tego odpowiednio dużo siły. Należy jednak wiedzieć, że przy większości produkcji stosuje się specjalny laminat, pozwalający na zabezpieczenie szkła przed rozsypaniem.

Dzięki temu cały element zachowa się w jednym kawałku, a jedynie na całej strukturze pojawią się pęknięcia lub zniszczenia. Dodatkowo możemy zamontować je z poręczami, o które będzie można się opierać, wyglądając zza balustrad, lub jeśli nie chcemy pozwalać na takie rzeczy, możemy je wykorzystać bez dodatkowych poręczy.