You are currently viewing Posadzki żywiczne czy tradycyjne – jakie wybrać?

Posadzki żywiczne czy tradycyjne – jakie wybrać?

Standardowo w Polsce do wykańczania podłóg stosuje się takie rozwiązania jak panele czy deski – warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie są dostępne także i inne rozwiązania w tym dość mało jeszcze popularne posadzki epoksydowe, czyli innymi słowami posadzki żywiczne.

Posadzki żywiczne w różnych kolorach

posadzki żywicznJeśli już to tego rodzaju posadzki kojarzą się nam z posadzkami przemysłowymi. I w zasadzie słusznie, ponieważ posadzki te wyróżnia wysoka trwałość i odporność zwłaszcza na działanie czynników chemicznych oraz wilgoci z racji czego ten system podłogowy początkowo rzeczywiście był stosowany przede wszystkim w obiektach produkcyjnych, magazynowych a także i w obiektach użytku publicznego. Niemniej obecnie coraz częściej architekci sięgają po to rozwiązanie aranżując wnętrza mieszkań i domów. Wynika to w dużej mierze z tego, że posadzki żywiczne dostępne są w bardzo bogatej gamie kolorystycznej. Dzięki czemu możliwe jest ich dopasowanie do praktycznie każdej aranżacji. Co więcej obecnie dostępne są także tak zwane posadzki żywiczne dekoracyjne, która wyróżnia nie tylko bogata kolorystyka, ale także różnego rodzaju wzory.

posadzki żywicznPraktycznie dowolne – wzory na posadzkę mogą być geometryczne, kwiatowe czy też może być to awangardowy zbiór kolorów, namalowanych niczym pędzlem. Fakt ten sprawia, że podłoga może nie tylko doskonale wkomponować się w aranżacje, ale stanowić jej punkt centralny czy też bardzo wyrazisty element dekoracyjny. Dodatkowo podłoga żywiczna to jednak gładka powierzchnia, dzięki czemu jest bezpieczna dla domowników i łatwa do utrzymania w czystości. Co więcej jednolita powierzchnia optycznie powiększa pomieszczenia co także jest dużą zaletą tego rozwiązania. Niemniej w porównaniu z takimi rozwiązaniami jak panele czy deski ma bardziej nowoczesny wygląd, a co za tym idzie nie będzie się równie dobrze sprawdzać w klasycznych wnętrzach. Niemniej jeśli zostanie to dobrze rozplanowane to także i w klasycznych aranżacja posadzki żywiczne mogą zostać zastosowane. Pewnym minusem jednak tego rozwiązanie jest wyższa cena w porównaniu z innymi dostępnymi i popularnymi rozwiązania. Co może stanowić pewny problem. Kiedy zatem warto zdecydować się na to rozwiązanie a kiedy pozostać przy klasycznych systemach podłogowych?

Jest to w dużej mierze kwestia indywidualna, niemniej posadzki żywiczne to dobre rozwiązanie dla osób ceniących sobie przede wszystkim niepowtarzalny wygląd jak i wysoką trwałość. W przypadku jednak gdy aranżacja nie jest zbyt wymagająca, czy też gdy podłoga nie jest narażona na uszkodzenia można wybrać tańsze rozwiązanie.